Add New Feed
X
RSS URL    
Please insert a full address, for example: http://www.yourrsswebsite.com/rssfeed
Page source: http://metayelinfo.blogspot.com/feeds/posts/default 
Want to be informed when this page is updated? Enter email here   Notify me       
X
Please note that content update alert service is much better then adding a page to favorites.

Once this page content is updated you'll receive an e-mail with a link to this page

Please enter email here
      
No thanks, continue to add to Favorites
מידע למטייל , כל הערים כל המקומות.
Add To Favorite

424245

אצלנו תוכלו למצוא מידע מקיף ומועיל על ערים מרכזיות ואתרי בילוי ותיירות בעולם.

מוזאונים , מסלולים , אתרי תיירות , מסעדות , שופינג , תיאטראות , מועדונים , בתי מלון וכו..

האתר מכיל מידע מקיף ופרטני על כל ערי ואתרי התיירות! האתר מאוד נוח ומאוד מובן מקווים שתיהנו ושיעזרו בנו

צוות האתר.מומבאי .מומבאי (לשעבר בומביי), היא העיר הגדולה ביותר בהודו והשנייה בגודלה בעולם. נכון לשנת 2008 מונה אוכלוסיית העיר עצמה כ-13 מיליון תושבים, ואוכלוסיית המטרופולין כולו מונה כ-20 מיליון, בצפיפות של כ-22 אלף נפש לקילומטר רבוע. מומבאי מהווה את בירתה הכלכלית של הודו, בהיותה מוקד של תעשייה, פעילות פיננסית ומסחר, ומקום משכנן של הנהלות של חברות ענק רבות. נוסף על כך, מומבאי היא מרכז של תעשיית הבידור ובפרט הקולנוע בהודו. העיר משמשת כבירת מדינת מאהאראשטרה.
מומבאי ממוקמת על מספר איים מיושבים סמוך לחוף המערבי של הודו, ומחוברת ליבשה באמצעות גשרים.


קצת היסטוריה :
עד המאה ה-16 היו האיים עליהם שוכנת העיר מאוכלסים על ידי דייגים ועברו מיד ליד. במקום שלטו לפי סדר כרונולוגי - שליטים מקומיים, שליטים מוסלמים והפורטוגזים.

כאשר נישאה הנסיכה קתרינה מפורטוגל למלך הבריטי צ'ארלס השני היא העניקה לו את המקום כחלק מהנדוניה. צ'ארלס השני מסר את המקום לחברת הודו המזרחית הבריטית שניצלה את המעגן הטבעי ובנתה בו, בשנות ה-20 של המאה ה-18, נמל מסחרי. הנמל הביא לפיתוח מסחרי ולהתפתחות אורבנית והפך לשער הכניסה להודו ולמרכז היבוא והיצוא של חברת הודו המזרחית.

ההתפתחות המסחרית הביאה לצורך בשטחי מסחר, מגורים ואחסון, ולצורך בתחבורה נוחה ולכן מולאו התעלות הטבעיות שהפרידו בין שבעת האיים עליהם שוכנת היום העיר והאיים הנפרדים הפכו לשטח אורבני רצוף.

בשנת 1885 נוסד בבומביי הקונגרס הלאומי ההודי, שסימן את תחילת המאבק לעצמאות מהשלטון הבריטי.

ב-1947 כשזכתה הודו לעצמאות הוכרזה בומביי לבירתה.

ב-1996 שינו מנהיגי העיר את שמה למומבאי כחלק מהשאיפה להתנתק מהעבר הקולוניאלי שלה וכרצון להוכיח את זהותה העדתית של העיר.


מזג אוויר :

מומבאי שוכנת באזור טרופי סמוך לים הערבי ומזג האוויר בעיר מתחלק לשתי עונות שנה עיקריות: עונה לחה ועונה יבשה. העונה הלחה, בין החודשים מרץ עד אוקטובר, מאופיינת בלחות גבוהה וטמפרטורות מעל 30 מעלות צלזיוס. בין חודש יוני לספטמבר יורדים בעיר גשמי מונסון המספקים את עיקר כמות המשקעים השנתית, המגיעה לכ-2,200 מילימטר בשנה. שיא המשקעים השנתיים שנמדד בעיר היה 3,452 מ"מ בשנת 1954. כמות המשקעים היומית הגבוהה ביותר נרשמה ב-26 ביולי 2005, אז ירדו בעיר 944 מ"מ גשם. העונה היבשה, בין חודש נובמבר לפברואר, מאופיינת ברמות לחות בינוניות וטמפרטורות חמימות עד קרירות. רוחות צפוניות קרות גורמות לירידה בטמפרטורות בחודשים ינואר ופברואר. טווח הטמפרטורות השנתי בעיר הוא בין 38 ל-11 מעלות. טמפרטורת השיא שנרשמה בעיר היא 43.3 מעלות, והטמפרטורה הנמוכה ביותר הייתה 7.4 מעלות.

קולאבה – מתחם המטיילים

ה"מיין בזאר" של מומבאי. בקולאבה אפשר למצוא הכול מהכול, גאסהאוסים זולים, משרדי נסיעות, בתי קולנוע, ביתי קפה ומסעדות, וגם הפורט (Fort) – הנמל ובו עוד אטרקציות תיירותיות ומסעדות במרחק הליכה.

מטיילים רבים רואים בעיר מומבאי כתחנת מעבר בלבד, בין צפון ודרום תת היבשת ההודית- וחבל! קחו לכם יום בודד וצאו אל מסלול הסוקר את כל הטוב שיש למטרופולין המדהים של מומבאי להציע. מבנים מדהימים, מוזיאונים מרתקים ומופע אנושי שאין שני לו. יוצאים לטיול יומי במומבאי.

לינה


אטרקציות

מסעדות

חיי לילהלעוד מידע על חיי לילה ואתרים לחצו כאן


שנחאי . שַאנְג-חָאי, (בכתב סיני: 上海) היא עיר נמל במזרח סין, העיר בעלת האוכלוסייה הגדולה ביותר בעולם, עם למעלה מ-19 מיליון בני אדם במטרופולין. העיר ממוקמת על נהר חְוַאנְגפּוֹ, פלג של נהר היאנגצה , שנחאי, העיר השנייה בגודלה בסין, היא עיר של ישן מול חדש. היסטוריה ארוכת שנים, עבר מפואר, תרבות עשירה, מול בניינים רבי קומות, חנויות ומערכות תחבורה משוכללות. תוכלו למצוא בה מוזיאונים, מקדשים, גנים יפהפיים והרבה צבע וריחות חדשים. כדאי לעלות על אופניים, וכמו המקומיים, לתור את העיר ולחוש את הקצב.

קצת היסטוריה :
בתקופת שושלת סונג (960 - 1279 לספירה) שאנגחאי התפתחה מכפר לעיירת נמל ומסחר, וזאת בעקבות הגעתם של פליטים מצפון סין. בשנת 1172 נבנתה בעיר חומת ים כדי לייצב את קו החוף, זאת בנוסף לשובר גלים אשר נבנה מוקדם יותר. החל מתקופת שושלת יואן בשנת 1292 ועד לשנת 1297 כאשר שאנגחאי הוכרזה רשמית כעיר, היה האזור במעמד מחוז מינהלי.

שני אירועים סייעו לפיתוחה של העיר בתקופת שושלת מינג: בשנת 1554 הוקפה העיר בחומה כדי להגן עליה מפני שודדי ים יפנים. בשנת 1602 קיבלו תושבי העיר חיזוק פסיכולוגי לאחר הקמת "מקדש אל העיר", אשר היה למוקד לתמיכה רוחנית בתושבים. בתקופת שושלת צ'ינג שאנגחאי הפכה לאחת מערי הנמל החשובות ביותר בדלתה של נהר יאנגצה. שני שינויים משמעותיים במדיניות הממשלה סייעו לעליה בחשיבות העיר. ראשית, בשנת 1684 ביטל הקיסר קאנגשי (1662 - 1723) את האיסור אשר הוטל בתקופת שושלת מינג על יציאת אוניות לים מנמל שאנגחאי, איסור אשר היה בתוקף החל משנת 1525. שנית, בשנת 1732 העתיק הקיסר יונגצנג (1678 - 1735) את מקום בית המכס המחוזי מעיר המחוז סונגג'יאנג לשאנגחאי ובכך העניק לעיר את השליטה על מסחר החוץ של המחוז כולו. לדעת ההיסטוריות לינדה קוק ג'ונסון, כתוצאה משתי החלטות שלטוניות אלה, בשנת 1735 הייתה כבר שאנגחאי לנמל הסחר העיקרי של אגן היאנגצה התחתון, למרות שמעמדה כעיר הייתה עדין בתחתית ההיררכיה השלטונית.


אקלים :
בשאנגחאי קיצים חמים וגשומים וחורפים יבשים וקרירים. הטמפרטורה היומית הממוצעת נעה בין 25 ל-32 מעלות צלזיוס, כשיולי הוא בדרך-כלל החודש החם בשנה. בחודש ינואר, החודש הקר ביותר, הטמפרטורות נעות בין 1 ל-8 מעלות צלזיוס. ממוצע המשקעים השנתי בשאנגחאי עומד על 1,100 מילימטר. יולי הוא החודש הגשום ביותר ודצמבר הוא היבש ביותר. בקיץ ובסתיו ישנן לעתים סופות טייפון.

שנחאי אחרי הגשם.


אתרים מרכזיים :אטרקציות מרכזיות

הגן Yuyuan
זהו אחד הגנים הידועים שב- Anren Jie, שנחאי, בן מעל 400 שנה. בנייתו של גן זה הסתיימה בשנת 1577 ומשמעות שמו היא "לרצות" או "לספק". פן יונדן (Pan Yuduan) שהיה אחראי על בנייתו של הגן, הקדיש 20 שנה בבנייתו וכן את כל חסכונותיו כדי לרצות את הוריו ולהעניק להם מקום נעים ונוח לעת זקנה. ב-400 שנות קיומו עבר הגן שינויים רבים, זאת בעקבות המשטרים השונים שהיו דאז, וניפתח לציבור בשנת 1961. שטחו של הגן קרוב ל- 20,000 מ"ר, אך אל תתנו לשטח הקטן (יחסית) הזה להטעות אתכם. זהו גן יפהפה, מלא בפינות חמד. בגן תוכלו למצוא 6 אזורים שונים, לכל אחד מהם ייחוד משלו, עיצוב וצמחייה האופיינים לאזורים שונים בסין, 40 מבנים שונים, עצים אסייתים, גשרים, פסלים ובריכות.

 • כתובת: Anren Jie
 • שעות פתיחה: מדי יום בין השעות 08:30 בבוקר ועד 17:00 בערב
 • אתר אינטרנט: www.yuyuantm.com.cn
המוזיאון של שנחאי
מוזיאון זה מציג את האמנות הסינית העתיקה בעזרתן של למעלה מ- 20,000 יצירות שונות המוצגות בו, יצירות הידועות ברחבי העולם כולו. במוזיאון תוכלו לראות מבחר של אוספים שונים, כמו אוסף עבודות קרמיקה, עבודות ברונזה, ציורים וכן אוסף של עבודות קליגרפיה.
 • כתובת: No. 2 Ren Min Da Dao
 • טלפון: 63723500
 • שעות פתיחה: מדי יום בין השעות 09:00 בבוקר ועד 17:00 אחר הצהריים
 • אתר אינטרנט: www.shanghaimuseum.net/en/index.asp 
Oriental Pearl Tower
בניין הטלויזיה הגבוה, הצבעוני והמעניין הזה ממוקם בפארק Pudong שב- Lujuazui, שנחאי. הוא מוקף בגשרים שמגיעים אליו מכיוון צפון ומכיוון דרום ונראה כמו שני דרקונים זהים משחקים בפנינים. בגלל גובהו – נישא לגובה של 468 מטר ובו 14 קומות – הוא ממוקם שלישי בעולם ברשימת בנייני הטלוויזיה והרדיו הגבוהים ביותר (ברשימה זו, בין המובילים, נמצאים גם הבניינים שבטורונטו, קנדה ומוסקבה). בניין זה, בעיצובו, משלב אלמנטים עתיקים וטכנולוגיה מתקדמת. תוכלו למצוא, מעבר למרכז המסחר שבו, גם 9 רשתות טלוויזיה שונות ומעל ל-10 תחנות רדיו, וכמובן גם נקודות המאפשרות תצפית מרהיבה על האזור כולו (ישנן שלוש כאלו. הראשונה ממוקמת בגובה של 350 מטרים, השנייה בגובה של 263 מטרים והשלישית בגובה של 259 מטרים). בנוסף, כיאה למגדלים מסוג זה בעולם, תוכלו למצוא גם מסעדה מסתובבת (נימצאת בגובה של 267 מטרים).

 • כתובת: פארק Duding, Lujuazui
 • שעות פתיחה: מדי יום בשעות 08:00 בבוקר ועד 21:00 בערב 
ה"בונד" (Bund)
הבונד, מכונה גם Zhongshan, הוא אחד מהסמלים הארכיטקטונים המוכרים ביותר בשנחאי. תוכלו למצוא בו בניינים רבים ומעניינים בסגנון הקולוניאליזם (כמו מבנה הבנק) לצד טיילת, הסמוכה לנהר, העמוסה במלונות, חנויות ומועדונים. הוא מסמל את העיר כבר למעלה מ- 100 שנה ונחשב כאתר תיירותי ידוע ומוכר בקרב המבקרים בשנחאי. מומלץ מאד לבקר באזור בערב, שעה שכל האורות נדלקים והמקום מקבל תפאורה צבעונית ומרהיבה.
מקדש הבודהה
בחלקה המזרחי של העיר שנחאי, חלקה המודרני והמשגשג, תוכלו למצוא את מקדש הבודהה, זהו המקדש הבודהיסטי המפורסם ביותר שנימצא בשנחאי. מקדש זה ניבנה ב- 1882 כדי להגן על שני פסלי הבודהה ,פסלים העשויים אבן ג`יד: פסל הבודהה היושב (נישא לגובה של 195 ס"מ ושוקל 3 טון) ופסל בודהה נוסף, קטן יותר, ששוכב ונישען על כף ידו, שמסמל שלוות נפש (נירוונה) ורוגע. פסלים אלה הובאו מבורמה על ידי נזיר בשם Huigen. המקדש נהרס במהלך המהפיכה שהביאה לנפילתה של שושלת המלוכה, אך פסלי הבודהה שהיו בו נותרו שלמים. בשנת 1928, באותו המקום בדיוק, נבנה מקדש חדש, בו ניצבים עד היום הפסלים.

 • כתובת: 170 Anyan Road
 • שעות פתיחה: מדי יום בין השעות 08:30 בבוקר ועד 17:00 אחר הצהריים 


מסלולי טיול

ביום הראשון שלכם בשנחאי תוכלו להתחיל בבניין הטלוויזיה (Oriental Pearl TV tower), צמוד לנהר Huangpu. אתם מוזמנים לעלות עד הקומה האחרונה שלו, במרומי המגדל, ולצפות על הנוף המקסים של שנחאי. לאחר הביקור בבניין תוכלו להצטרף לשייט בנהר ה- Huangpu, אחת הדרכים הטובות ביותר לראות את חלקיה השונים של העיר, חלקה הישן וחלקה החדש והמודרני. בעוד השייט ממשיך לכיוון המזרח, תוכלו לראות את כל אזור ה-Bund המוכר. לאחר השייט תוכלו להגיע אל מוזיאון התכנון העירוני של שנחאי (נמצא ב- 100, Renmin Avenue). במוזיאון חמש קומות כשכל קומה מציגה חלק משלבי הבנייה והתכנון של העיר, החל מהעיר העתיקה ועד העיר בעוד כמה עשורים. בדרך זו תוכלו להבין את המבנה המעניין של העיר. הבנייה החדשה, המודרנית, מול הבנייה הישנה, המסורתית.
ביום השני אתם מוזמנים לבקר במוזיאון שנחאי. זהו המוזיאון הגדול ביותר של סין שבו קרוב ל- 120,000 אוספים שונים. לאחר הביקור במוזיאון תוכלו להמשיך לגני Yuyuan, גנים סינים יפהפיים.
ביום השלישי תוכלו להגיע לאיזור הקניות של העיר Nanjing Road, הידוע גם כ"הרחוב המסחרי מספר 1 של סין". באזור זה מעל 600 בתי עסק שונים המציעים את הסחורה החדישה, האופנתית והאיכותית ביותר שתוכלו למצוא בסין. מגוון של מסעדות אוכל מהיר (KFC , מקדונלדס וכו`), חנויות אופנה נחשבות, חנויות מסורתיות יותר וקניונים גדולים. משם, תוכלו להגיע אל האזור הצרפתי של העיר. המקום ידוע בשל המבנים היפים שבו (מבנים בסגנון אירופאי), הגנים, בתי הקפה והמסעדות המצוינות.

למידע על חיי הלילה לחצו כאן

פראג .
פראג (בצ'כית: Praha) היא בירת הרפובליקה הצ'כית והעיר הגדולה ביותר בה. פראג מהווה את המרכז הכלכלי, התרבותי והתעשייתי של צ'כיה. היא ממוקמת על הנהר ולטאבה(Vltava), ומאכלסת כ־1.2 מיליון תושבים. שטח המטרופולין של פראג 6,977 קמ"ר. בין כינויה של פראג ניתן למנות את: "העיר בעלת מאות הצריחים המחודדים", "העיר הזהובה", "פאריז של שנות העשרים בתשעים", "אם כל הערים" ו-"הלב של אירופה".
קצת היסטוריה :

ברוב ימיה, פראג הייתה עיר רבת לאומים עם אוכלוסיות צ'כיות, גרמניות ויהודיות בולטות. ב-1938 סופחה צ'כוסלובקיה על ידי הנאצים והעיר נכבשה על ידם. מרבית תושביה היהודים של העיר, שמנו 50,000 איש, נספו בשואה. תושבי פראג מרדו נגד הכובש הנאצי כבר ב-5 במאי 1945 וכעבור ארבעה ימים נכנס הצבא האדום אל העיר וכבש אותה מידי הנאצים.

פראג נהפכה לבירת הרפובליקה הקומוניסטית של צ'כוסלובקיה, שהייתה כפופה לברית המועצות וב-1955הצטרפה לברית ורשה. תחת השלטון הקומוניסטי סבלה פראג התוססת והאינטלקטואלית מדיכוי חופש היצירה, הביטוי והמסחר. זאת למרות שיפוץ זהיר וקפדני של המונומנטים שבוצע בידי השלטון הסובייטי. בקונגרס הרביעי של הסופרים הצ'כוסלובקים שנערך בעיר ב-1967 ננקטה עמדה כנגד המשטר. התנגדות זו גרמה למזכ"ל החדש של המפלגה הקומינסטית, אלכסנדר דובצ'ק (Alexander Dubček), לנקוט בקומוניזם מתון וליברלי יותר וליצור בעיר "סוציאליזם עם פן אנושי". זה היה האביב של פראג אך הוא דוכא במהרה בידיברית המועצות כאשר טנקים סובייטים פלשו לעיר וכבשו אותה.

ב-1989 אחרי שחומת ברלין נפלה, ומהפכת הקטיפה - שהונהגה בידי המחזאי ואצלב האבל - שטפה את רחובות פראג, שחררה את עצמה צ'כוסלובקיה מההשפעות הסובייטיות ונהפכה למדינה חופשית. ב-1993אחרי הפיצול של צ'כוסלובקיה לצ'כיה וסלובקיה נפכה פראג לבירת הרפובליקה הצ'כית.פראג כיום :
פראג היא עיר תיירות פופולרית. יש בה מבנים עתיקים רבים, ברבים מהם יש ציורי קיר יפים. היא מציגה מגוון רחב ביותר של אדריכלות, החל מאר-נובו ובארוק דרך אומנות קוביסטית, אדריכלות גותית, וכלה בנאו-קלאסית ואולטרא-מודרנית. כמה מבין האטרקציות התיירותיות הרבות שבה הם העיר העתיקה (Stare Mesto), מספר מקומות הקשורים בפרנץ קפקא, מאלא סטראנא, הראדצ'אני ("רובע המצודה") עם קתדרלת ויטוס הקדוש, גשר קארל וחומת לנון.

המרכז ההיסטורי של פראג הוכרז על ידי אונסק"ו בשנת 1992 כאתר מורשת עולמית.

פראג היא מרכז תרבותי מסורתי, ושוכנים בה תיאטראות רבים (כולל התיאטרון הצ'כי הלאומי), בתי-אופרה, אולמות קונצרטים, גלריות ומועדוני מוזיקה. כמו כן, היא נחשבת לאתר של משרדים חשובים ומוסדות שלהרפובליקה הצ'כית, כולל מושבם של הנשיא, הממשלה ושני בתי הפרלמנט. בנוסף לאוניברסיטת קארל, ישנן בעיר שבע אוניברסיטאות נוספות ומכללות, ביניהן האוניברסיטה הטכנית הצ'כית (CVUT), שנוסדה בשנת 1707.

תשתית התחבורה הציבורית מורכבת משלושה קוים של רכבות תחתיות, כמו גם קווי חשמלית ואוטובוסים.

פראג סבלה מהצפה חמורה באוגוסט 2002, ונוצר צורך לפנות חלקים ממנה. ההצפות גרמו לנזקים רבים, אבל לא נהרס אף סמל לאומי.


כנסיית טין הגותית
קתדרלת ויטוס הקדוש, מבט מגבעת פטז'ין

אתרים בפראג

סטארה מסטו (העיר העתיקה)

 • כיכר סטורמסצקה
 • בית העירייה (אובצ'ני דום) של סטורמצסקה
 • עיריית סטורמצסקה
 • השעון האסטרונומי
 • כנסיית טין
 • כנסיית האבל הקדוש
 • רוטנדת הצלב הקדוש
 • כנסיית מרטין הקדוש שבחומה
 • גשר קארל

הראדצ'אני (רובע המצודה)

 • מצודת פראג
  • קתדרלת ויטוס הקדוש
  • קפלת הצלב הקדוש
  • גני המצודה
  • גלריית רודולף
  • ארמון המלוכה
  • קפלת ג'ורג' הקדוש
  • סימטת הזהב
 • ארמון הקיץ של בלוודר
 • כנסיית לורטה
 • מנזר סטרהאוב
 • גבעת פטז'ין
 • מגדל Petřínská rozhledna - העתק ביחס 5:1 של מגדל אייפל

יוזפוב (הרובע היהודי)

אתרים אחרים


למידע על חיי הלילה בפראג לחצו כאן


ברצלונה.ברצלונה (בקטלאנית ובספרדית: Barcelona; הגייה בקטלאנית: bəɾsəˈɫonə, ברסלונה; הגייה בספרדית: baɾθeˈlona, ברת'לונה) היא בירת הקהילה האוטונומית קטלוניה והעיר המאוכלסת ביותר בה. העיר היא השנייה בגודלה בספרד, ומתגוררים בה (נכון ל-2008) כ-1.6 מיליון תושבים, וכ-3.2 מיליון תושבים במטרופולין שלה. העיר ממוקמת על חוף הים התיכון, בין שפכיהם של הליוברגטוהבסוס, והיא תחומה במערב ברכס הרי קויסרולה.

ברצלונה היא מרכז כלכלי חשוב, ובו נמצא אחד הנמלים הים תיכוניים החשובים ביותר באירופה, ונמל התעופה הבינלאומי בעיר הוא השני בגודלו בספרד. העיר הוקמה בתקופה הרומית, והפכה לבירתרוזנות ברצלונה. לאחר סיפוחה לממלכת אראגון, העיר הפכה לאחת הערים החשובות בממלכה. כיום, ברצלונה היא מרכז תרבותי חשוב, ויעד תיירותי עיקרי בספרד. עבודותיהם האדריכליות של אנטוני גאודי וליואיס דומנק ומונטנר בעיר הוכרזו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. בשנת 1992, התקיימה בעיר אולימפיאדת ברצלונה.

כבירת קטלוניה, העיר היא המרכז הפוליטי במחוז, ומושב הממשלה, הפרלמנט ובית המשפט העליון. כמו כן, העיר היא גם בירת חבל ברצלונס.


קצת היסטוריה :

על פי אחת המסורות, העיר נוסדה במאה ה-3 לפנה"ס על ידי חמילקרת ברקא לאחר המלחמה הפונית הראשונה, כמושבה של קרתגו. מאוחר יותר הגיעו הפיניקים ששלטו באזור עד שבשנת 15 לפני הספירה, היא הפכה לעיר רומית שמרכזה בגבעת מונס טאבר ("Mons Taber") במסגרת כיבושו של חצי האי האיברי על ידי הרומאים. שם העיר הרומית: "הקולוניה יוליה אוגוסטה פאוונטיאה פטרנה ברקינו" (Colonia Julia Augusta Faventia Paterna Barcino) שהייתה עיירה קטנה הסמוכה לעיר המחוז טאראגונה. שרידי עיר זו התגלו תחת הפלאסה דל ריי ומוצגים במוזיאון לתולדות העיר. על פי מסורות אחדות נטען שהעיר הוקמה על ידי חיילים קרתגים לפני המלחמה הפונית השנייה אשר במהלכה נכבש היישוב בידי סקיפיו אפריקנוס ואז קיבלה את השם Barcino, בסיס לשמה הנוכחי, אולם אין ראיות ארכאולוגיות לטענה זו.

הבזיליקה הנוצרית הראשונה נבנתה בעיר בשנת 343 במקום במו נמצאת היום קתדרלת יוליה הקדושה. הוויזיגוטים כבשו את העיר במאה ה-5, והמוסלמים המורים כבשו אותה ב-713. ב-28 בדצמבר 801 נכבשה על ידי לואי החסיד, בנו של קרל הגדול לאחר מצור שארך שנתיים. קרל הפך את העיר למושב המלכים הספרדיים מארקה היספניקה - אזור שהיה בשליטת דוכס ברצלונה כאזור ביטחון בין צרפת הנוצרית לספרד המוסלמית. בשנת 985 נבזזה העיר על ידי אל מאנצור. דוכסות ברצלונה כבשה שטחים סמוכים, ב-1137 השיא רמירו השני, מלך אראגון את בתו פטרונילה בת השנה לרוזן ברצלונה, רמון ברנגר הרביעי, ופרש למנזר, ובכך למעשה אוחדו ממלכת אראגון ורוזנות ברצלונה לישות אחת - ממלכת אראגון וקטלוניה, בירת הממלכה - ברצלונה זכתה לפריחה תרבותית וכלכלית.

ירידת קרנה של העיר החלה כאשר הוחלט כי היא תפסיק לשמש כעיר בירה, וכי בירת הממלכה תהיה נאפולי.
העיר מחולקת למספר שכונות:
 • סיאוטאט ויה (העיר העתיקה): אל ראבאל, בארי גותיק, ובארי דה לה ריברה.
 • אישמפלה (ההרחבה).
 • מונז'ואיק
 • לס קורטס
 • סאריה - סנט ג'רבאזי
 • גראסיה
 • אורטה גינארדו
 • נואו באריס
 • סאנט אנדרו
 • סאנט מארטי

תחבורה :

ברצלונה היא עיר הנמל המרכזית של ספרד. נמל ברצלונה הוא אחד הנמלים בעלי התעבורה הגדולה באירופה כולה. נמל התעופה של ברצלונה נמצא סמוך לעיירה אל פרט דה ליוברגט (El Prat de Llobregat).

בעיר פועלת רכבת תחתית המקשרת את רוב חלקי העיר, כמו כן העיר מקושרת למערכת הרכבות הספרדית RENFE ומ-2008 גם אל הרכבת המהירה AVE.

בעיר מערכת אוטובוסים, חשמליות, וכן מערכת הרכבת התחתית של ברצלונה הפרוסה במרכז העיר.

תרבות והשכלה

מכון ז'ואן מירו


העיר היא מרכז אמנותי חשוב, פעלו ופועלים בה אמנים רבים בתחומים מגוונים, מבין הידועים: האדריכל והפסל גאודי, הציירים דאלי, פיקאסו, וכן מירו.

עם מוסדות ההשכלה הגבוהה שבעיר נמנים אוניברסיטת ברצלונה, הנחשבת לאחת האוניברסיטאות הוותיקות באירופה,אוניברסיטת פומפאו פברה, האוניברסיטה האוטונומית של ברצלונה, האוניברסיטה הטכנית של קטלוניה, אוניברסיטת רמון יוי והאוניברסיטה הבינלאומית של קטלוניה.

מוזיאונים

בעיר מספר רב של מוזיאונים ובהם מכון ז'ואן מירו, מוזיאון פיקאסו, המוזיאון הלאומי לאומנות של קטלוניה, המוזיאון לאומנות עכשווית של ברצלונה (MACBA), מוזיאון אנטוני טאפייס ועוד.

ספורט

סמל אולימפיאדת ברצלונה


בשנת 1992 אירחה העיר את המשחקים האולימפיים. המשחקים הביאו לשדרוג משמעותי של מתקני הספורט בעיר.

בעיר ברצלונה מצויות שתי קבוצות כדורגל בכירות, ברמה בינלאומית:
קבוצת הכדורגל ברצלונה, הידועה בשם "בארסה" (Barça), שמקום מושבה באצטדיון קאמפ נואו המכיל כ-100,000 מושבים. הקבוצה זכתה ארבע פעמים בליגת האלופות.
קבוצת אספניול המשחקת באסטדי קורנליה-לה פראט בעל כ-40,000 מושבים.

בעיר משחקות גם קבוצת כדורסל מהבולטות ביבשת, קבוצת כדוריד וקבוצת הוקי קרח.

העיר היא אתר פופולרי למחליקי סקייטבורד בשל הפארקים הפתוחים הרבים בה.אתרים בעלי חשיבות

בארי גותיק - הרובע הגותי

הקתדרלה הגותית
מרכזה של העיר, הרובע הגותי (Barri Gòtic) נשמר במתכונתו מימי הביניים והתקופה הרומית. ברובע זה נמצאת הקתדרלה של העיר - קתדרלת יולליה הקדושה (הבנויה בסגנון גותי), וכן מספר מוזיאונים ובהם מוזיאון פיקאסו.
קטע משדרות לה רמבלה

ראמבלאסמקור המילה שיבוש של המילה הערבית רמל ("חול") ובמקור הן היו נתיבים של נחלים שיבשו. שדרות לה רמבלהיורדות ממרכז העיר (כיכר קטלוניה, מילולית מקטלונית: פלאסה קטלוניה) אל הים.

סידרה של רחובות המצוייה דרומית מערבית לרובע הגותי נקראת לאס רמבלאס (רבים של לה רמבלה). רחובות אלה, הפלאסה ריאל ושוק המזון לה בוקריה הסמוך להם מהווים אתר תיירות פופולרי. בקצה הדרומי של שדרות רמבלאס, סמוך לנמל, ניצבת אנדרטת קולון לזכרו של כריסטופר קולומבוס.

בנייני המודרניסטה

העיר ברצלונה ידועה בבניינים הייחודיים המצויים בה אשר נבנו בסגנון המכונה מודרניסטה. בניינים אלה נבנו בסוף המאה ה-19 וראשית המאה ה-20 במסגרת פרויקט ה"הרחבה" - במסגרתו נבנה רובע בשם זה - "אישמפלה" (בקטלנית: ההרחבה). הידוע בארכיטקטים שבנה בסגנון זה היה אנטוני גאודי ובנייניו הידועים כוללים את פלאו גואל,פארק גואל, כנסיית סגרדה פמיליה אשר בנייתה החלה בשנת 1882 וטרם הסתיימה (הבנייה צפויה להסתיים בין 2020 ל-2060). כמו כן באזור ה"הרחבה" של העיר שנבנה בתחילת המאה ה-20 מצויים קאזה מילה (לה פדררה), בית באליו, קאזה אמטלר וקאזה לאו מוררה. בניינים נוספים בסגנון המודרניסטה כוללים את פאלאו דה לה מוזיקה קטלניהשתוכנן על ידי לואיס דומנש אי מונטאנר בשנת 1908.


מונז'ואיק וטיבידאבו

העיר ברצלונה ממוקמת בין גבעת מונז'ואיק (הר היהודים) הנמצאת מערבית לנמל ברצלונה, לבין גבעת טיבידאבוהנמצאת בצפון העיר.

על גבעת מונז'ואיק, שגובהה כ-200 מטרים, מצויים המוזיאון הלאומי לאומנות של קטלוניה, מוזיאון ז'ואן מירו לאמנות מודנית, מתקני האולימפיאדה ובהם האצטדיון האולימפי שנבנה לקראת המשחקים האולימפיים של 1992, ואולם פלאו סאן ג'ורדי בתכנונו של האדריכל היפני אראטה איסוזאקי.
על גבעת טיבידאבו, שגובהה 512 מטרים, מצוי פארק שעשועים גדול ומספר כנסיות, הידועה בהן היא וכנסיית "הלב הקדוש" (El Sagrat Cor).

אתרי מורשת עולמית

אונסק"ו הכריז על מספר אתרי מורשת עולמית בברצלונה:

פארקים וגנים ציבורייםהעיר ברצלונה ידועה בשטחים הירוקים הרבים שבה. בעיר פארקים רבים, כיכרות ושדרות רחבות ירוקות. בין הכיכרות והשדרות הידועות נמנות: פלאסה דה קטלוניה, פלאסה דה אספנייה ושדרת לה רמבלה, הידועה מבין שדרות העיר.

בין הפארקים הידועים מצויים:
פארק גואל בתכנונו של אנטוני גאודי משנת 1914. הפארק נפתח לציבור בשנת 1922.
פארק מונז'ואיק (הר היהודים) שימש אתר לתערוכה העולמית של ברצלונה (1929). הפארק תוכנן על ידי ז'אן פרסטייר (Jean C. N. Forestier ) וניקולס רוביו טודורי (Nicolas M. Rubio Tuduri) ומצויים בו מוזיאונים רבים. בהם הביתן הגרמני, הידוע גם כביתן ברצלונה, שתוכנן על ידי האדריכל לודוויג מיס ואן-דר-רוהה ונבנה עבור התערוכה של 1929 ושוחזר בשנת 1986. במקום נמצא האצטדיון האולימפי שנבנה עבור משחקי הקיץ האולימפיים ותוכנן על ידי ויטוריו גרגוטי.
פארק המצודה - זהו הפארק המרכזי ביותר בעיר. בתוך פארק ישנם: מצודה שמשמשת כיום כבית הפרלמנט הקטלאני, מוזיאון זאולוגי ומוזיאון גאולוגי. כמו כן בפארק ישנו אגם ומזרקה גדולה שתוכננה על ידי אנטוני גאודי. גן החיות העירוני נמצא אף הוא בפארק. מקצה הפארק מתחילה טיילת רחבה המסתיימת בשער הניצחון.

בעיר מבוצעת תוכנית הרוכשת שטחים פרטיים ושטחים ריקים ובונה בהם פארקים ציבוריים. כמו כן, בכל שכונה חדשה הנבנית מוקצה שטח עבור פארק ציבורי.

למידע על חיי הלילה לחצו כאןאיביזה.
איביזה (בספרדית: Ibiza, בקטלאנית: Eivissa) הוא אי קטן בארכיפלג של האיים הבלאריים. האי נמצא במרחק של כ-75 ק"מ ממזרח לחצי האי האיברי ובמרחק של 140 ק"מ דרומית-מערבית לאי מיורקה. בסמוך מדרום לאיביזה שוכן אי קטן נוסף בשם פורמנטרה (Formentera), ויחד הם ידועים בשם "איי האורן" (Illes Pitiüses בקטלאנית או Islas Pitiusas בספרדית). מקור שמו של האי איביזה במילה הערבית يابسة (יאבִּסה) שמשמעה "יבשה".

באי מתגוררים כ- 119,908 תושבים (נכון לשנת 2011), ואלו עוסקים בעיקר בדיג ובחקלאות. בעשור האחרון נוספה על אלו התיירות, בעיקר מצד צעירים הפוקדים את החופים. רבים מן החופים משמשים כמועדוני ריקודים והאי נודע בשל המסיבות הרבות שנערכות בו ואופיו התוסס - המקום הוא מוקד של מסיבות שמתאפיינות בעיקר במוזיקת האוס והיה בעיקר בסוף שנות ה-90 המרכז של סצנת ההאוס והדאנס של אירופה.

ב-1999 הכריז ארגון אונסק"ו על העיר העתיקה בעיר איביזה, כאתר מורשת עולמית.


קצת היסטוריה :
תרבות טלאיוט מהמחצית הראשון של האלף השני לפנה"ס הותירה את שרידיה באיים הבלארים מיורקה ומינורקה אך לא באיביזה. עם זאת, ממצאים אחרים בדמות ציורי קיר במערות ומגליתים מראים כי איביזה ופורמנטרה יושבו גם הם באותה תקופה.

בשנת 654 לפנה"ס ייסדו פיניקים מקרתגו יישוב מסחרי בצידה המזרחי של איביזה שנקרא "איבס" או "אבוסים". הפיניקים אף ניצלו את אוצרות המלח והעופרת באי. מתקופה זו השתמרו באי נקרופוליס פיניקי בפוץ' דס מולינס (Puig des Molins) ומערת אס קוליירם (Es Culleram) ששימשה במקדש ואשר התגלתה ב-1907.

הרומאים הגיעו לאיים הבלאריים בשנת 123 לפנה"ס, וכינו את איביזה אבסוס (Ebesus). העיר איביזה נהנתה ממידה של אוטונומיה ולא חויבה בתשלום מס. בשנת 70 לפנה"ס הסבו הרומאים את שמה של העיר לפלביה אוגוסטה (Flavia Augusta) והכלכלה באי שגשגה.

במאה ה-5 פשטו הונדלים על האי ובשנת 426 החריבו את היישוב בו לחלוטין. רק לאחר יותר ממאה שנה, בשנים 533-534, גרש בליסריוסהביזנטי את הוונדלים מהאי ואיביזה באה תחת חסות הביזנטים.

בשנת 711 נכבשה איביזה בידי המורים אשר כינו אותה בשם "יביסה", היינו "יבשה". המורים הצליחו לבסס את שליטתם באי רק בתחילת המאה ה-10, ובשנת 859 הייתה איביזה קרבן להתקפות הויקינגים. השלטון המוסלמי באי נמשך עד שנת 1229 עת כבשו אותו הקטלאנים מידיהם, וממלכת מיורקה נוסדה בידי ז'אומה הראשון, מלך אראגון ("הכובש").בילויים וחיי לילה :

על אף כמות התושבים המקומיים הנמוכה יחסית, עם פרוץ עונת הקיץ (בחודש יוני) מגיעים לעיר מעל מליון תיירים הפוקדים את האי והופכים אותו לגן עדן של מסיבות קיץ מטורפות עם מיטב הדי ג'ייז מכל העולם. עונת הקיץ והחגיגות הרשמית של איביזה נסגרת בחודש ספטמבר על אף שחלק מן המועדונים ממשיכים להיות פעילים לאורך כל ימות השנה.

איביזה – מה לראות ומה לעשות?

חופי ים- חופי הים של איביזה הם ללא ספק אחת האטרקציות הטבעיות הנפלאות ביותר על האי. החופים שטופי השמש התברכו בחול זהוב ונפלא עם רצועת חוף מדהימה הנושקת לים התיכון אשר מפליא בגווני כחול מהממים לאורך החופים. הנופים הנשקפים מהחופים הם האיים הקטנים הפזורים ברחבי הארכיפלג מה שהופך את קו החוף ליפה במיוחד- לא פלא שהמועדונים הטובים ביותר באיביזה מצויים דווקא על קו החוף.
מועדוני לילה- מועדוני הלילה של איביזה הם ללא ספק האטרקציה הגדולה של האי. יחד עם זאת ההגדרה מועדוני לילה חוטאת לאחד המאפיינים המהותיים של המעודנים באיביזה. המסיבות באיביזה הן לאורך כל היום! משעות הבוקר המוקדמות (ישנם מועדונים הפתוחים משעה 08:00 בבוקר) ועד אור ראשון של יום המחרת חוגגים שרים רוקדים ועושים המון כיף על האי. רוב המועדונים פזורים לאורך רצועת החוף ומשתמשים בה באופן טבעי כתפאורה נפלאה למסיבות המטורפות הנערכות שם לאורך כל עונת הקיץ (יוני-ספטמבר). בשנות ה-90 פרחה באיביזה סצנת מוזיקת ההאוס העולמית והמסיבות על האי העניקו לה דחיפה משמעותית והפכו אותה לפופולארית בכל העולם. כיום על האי ניתן למצוא מועדונים המשמיעים את כל סוגי המוסיקה והכניסה- מעל גיל 18. לכן חסכו לעצמכם עוגמת נפש ואל תגיעו לאי לפני הגיל המותר!


העיר העתיקה של איביזה- טוב, אחרי כל תיאורי המועדונים והמסיבות לאורך כל שעות היממה תיאור של עיר עתיקה יכול להישמע משעמם ולא מלהיב במיוחד, יחד עם זאת אם חשקתם בהפסקה מליין המסיבות המטורף, אזור העיר העתיקה של העיר איביזה (עיר הבירה) מאופיין בסמטאות אבן צרות ופתלתלות, מצודות עתיקות ביניהן ניתן למצוא גם לא מעט חנויות אופנה ובגדים מגניבים המציעים שלל בגדי מסיבות ואביזרים נלווים (ככה שגם סיור בעיר העתיקה יכול להפוך לחגיגת קניות שלמה!).

מוסקבה .


מוסקבה (ברוסית: Москва,) היא בירת רוסיה והעיר הגדולה בה, התשיעית בגודלה בעולם.

מוסקבה היא המרכז הפוליטי, הכלכלי, הדתי, החינוכי והתעבורתי ברוסיה. העיר שוכנת על נהר מוסקבה, במרכז החלק האירופי של רוסיה. היא הייתה בירתה של ברית המועצות ושל נסיכות מוסקבהלפני מעבר הבירה לסנקט פטרבורג. במוסקבה מתגוררים 11.5 מיליון תושבים (עפ"י מפקד אוכלוסין, נכון ל-1 בינואר 2011 בעיר התגוררו 11,551,930 תושבים) ואוכלוסייתה גדלה במהירות. שטח העיר עומד על כ-1,081 קמ"ר. מוסקבה היא אחת משתי הערים הפדרליות של רוסיה (השנייה היא סנקט פטרבורג) והיא העיר המאוכלסת ביותר ברוסיה ואירופה.

מקום מושבו של הנשיא הרוסי הוא בבנייני הקרמלין המפורסמים השוכנים בעיר. במוסקבה ממוקמים מבנים ידועים ככנסיית ואסילי הקדוש בעלת כיפות הבצל בכיכר האדומה, מנזר דנילוב - בו שוכן הפטריארך של מוסקבה, שהוא ראש הכנסייה האורתודוקסית הרוסית, ומבנים רבים נוספים, עתיקים ומודרניים כאחד.

תחבורה


מפת הרכבת התחתית של מוסקבה.


למוסקבה יש ארבעה נמלי תעופה (ביקובו-Быково, ונוקובו-Внуково, דומודדובו-Домодедово ושרמטיבו-Шереметьево). רוב הטיסות הבינלאומיות נוחתות בשרמטייבו.

במוסקבה פועלת רכבת תחתית החל מ-1935, יש בה 11 קווים ולמעלה מ-170 תחנות רכבת, חלקן מפוארות ומהודרות במיוחד, כתחנת פלושצ'אד רבולוציי (כיכר המהפכה) המרכזית, המעוטרת בקשתות ופסלי שחם ותחנת קומסומולסקאייה הבארוקית.

כשנבנו חלק התחנות, בתקופת המלחמה הקרה, הן נבנו גם לשימוש כמקלט אטומי אל מול פצצות האטוםשל ארצות הברית ולכן הן ידועות גם בעומקן הגדול.

מערכת הרכבת התחתית של מוסקבה מסיעה כ-9 מיליון איש מדי יום ונחשבת לאחת ממערכות הרכבת התחתית העמוסות ביותר בעולם. כמות הנוסעים בה מדי שנה גדולה מזו של לונדון וניו יורק גם יחד.

בעיר פועלת רשת של אוטובוסים רכבות חשמליות ואוטובוסים חשמליים. ישנן מוניות שירות, הפועלות לפי קווי נסיעה של האוטובוסים וכן מוניות ספיישל, אך רבים מהנהגים מסיעים בתשלום כל המבקש. טרמפים בחינם אינם נהוגים במוסקבה.

נהר מוסקבה עוברת דרך מרכז העיר. בהתאם לכך בתוך תחומי העיר נבנו כ-20 גשרים מעל הנהר ויובליו. תחילת בניית הגשרים החלה עוד במאה ה-16 וגשר נובוספאסקי עומד בתוואי אחד הגשרים הישנים.

אדריכלות


חזית גום בכיכר האדומה

שער הניצחון של מוסקבה שהוקם ב-1812 לכבוד הניצחון על נפוליאון


העיר נודעה בעבר בכינוי "סורוק סורוקוב" (ארבעים פעם ארבעים), על שום כיפות הבצל הרבות של כנסיות שעיטרו את קו השמים שלה. בעת הסובייטית השתנה מראה העיר משמעותית, בעיקר בשל פועלו של סטליןאשר שאף למודרניזציה של העיר באמצעות כבישים ושדרות רחבות, מהם בני עשרה נתיבים. הפיתוח המהיר בעידן סטלין הרס בניינים עתיקים בעלי חשיבות היסטורית כמגדל סוחארב, חנויות ובתי אחוזה עתיקים וכן מבני דת שונים, כקתדרלת ישו המושיע, שנהרסה כדי לבנות גורד שחקים ענק, אשר לבסוף לא נבנה כלל. הכנסייה נבנתה מחדש בסוף שנות ה-90.

סטלין הקים ברחבי מוסקבה שבעה גורדי שחקים מעוטרים שנקראו "שבע האחיות" או "עוגת החתונה". ניתן לראותם כמעט מכל נקודה גבוהה במקצת בעיר. גורדי שחקים אלו הם מהמבנים הגבוהים ביותר במרכז מוסקבה פרט למגדל אוסטנקינו, אשר בשנת 1967, שבה נבנה, היה המבנה הבלתי נתמך הגבוה בעולם (עד אשר נבנה מגדל CN). "שבע האחיות של סטלין" היו 7 גורדי שחקים בסגנון גותי-סטליניסטי שאפיינו את האדריכלות הקומוניסטית שנקראה בשם: "קלסיציזם סטליניסטי" או: "אדריכלות סטליניסטית" (סגנון שהיה בכל מדינה קומוניסטית). הבניין הראשי של אוניברסיטת מוסקבה שהוקם בתחילת שנות ה-50 נתן השראה לסטלין להקמתם של גורדי שחקים סובייטיים ברחבי מוסקבה ולאחר מכן במדינות קומוניסטיות ושהיו התשובה הקומוניסטית לסגנון גורדי השחקים האמריקאי.

המדיניות הסובייטית של הבטחת שיכון לכל עובד, והגידול המשמעותי באוכלוסין של מוסקבה הביאו לפיתוח אזורי פרברים של בלוקים גדולים ומונוטוניים בשם חרושצ'ובקה, על שמו של מנהיג ברית המועצות ניקיטה חרושצ'וב.

אזורים כרחוב ארבט הישן, אזור תיירותי שהיה בעבר מרכז הבוהמה, נשארו ברובם כפי שהיו במאה ה-19. בניינים רבים אחרים ברחובות פנימיים מהווים גם הם שרידים לזמני העושר הבורגני של תקופת הצאר. במקביל אליו הוקם בתקופת ברית המועצות רחוב ארבט החדש המוביל מאזור הקרמלין אל בניין הממשלה וששובצו בו גורדי שחקים בין בתים עתיקים ששוחזרו לאחר נפילת ברית המועצות.

בשנת 1812 הוקם שער ניצחון מפואר לכבוד הניצחון על צבא נפוליאון בשדרות קוטוזוב (שהיה גנרל רוסי מפורסם) שבהם ישנם אנדרטאות רבות ובאזור בו גרו בעבר דיפלומטים ואנשי מדע חשובים ומפורסמים. בסמוך אליו הוקם פארק הזיכרון גבעת פולקונאיה (הנקרא גם "פארק הניצחון") שהוקם לכבוד הניצחון על גרמניה הנאצית ובו מצויים: מוזיאון המלחמה, כנסייה, בית כנסת לזכר יהודים שנספו בשואה, ומסגד לזכר הלוחמים המוסלמים שנלחמו בנאצים. בנוסף ישנם במקום גם מוצגים צבאיים כגון טנקים ומטוסים.

מוזיאוניםהידועים והגדולים שבמוזיאוני במוסקבה הם מוזיאון פושקין וגלריית טרטיאקוב. הגלריה נוסדה על ידי פאבל טרטיאקוב, סוחר עשיר אשר תרם את אוספיו לעיר. בשל גודל האוספים חולקו האוספים בין שתי גלריות - גלריית טרטיאקוב הישנה, הממוקמת דרומית לנהר מוסקבה, ומציגה אמנות של אמנים רוסיים מהמאות ה-18וה-19, וגלריית טרטיאקוב החדשה, הממוקמת בסמוך לפארק גורקי ומציגה את אמנות המאה ה-20. מוזיאון פושקין, בסמוך לקתדרלה של מוסקבה, מערבית לנהר מוסקבה, מציג אוספים מכל רחבי העולם, ובין היתר כולל העתקים של פסלים יווניים ורומים וכן אוסף נרחב של אמנות אימפרסיוניסטית הכולל יצירות רבות שלקלוד מונה, פול סזאן, פול גוגן, וכן יצירות של פאבלו פיקאסו.

המוזיאון ההיסטורי הממשלתי הממוקם מערבית לכיכר האדומה מציג את ההיסטוריה של רוסיה מהתקופה הפרה היסטורית ועד ימינו.

המוזיאון הפוליטכני של מוסקבה נוסד בשנת 1872 ומציג את ההיסטוריה של ההתפתחות הטכנולוגית מאז המאה ה-18 ועד ימינו. המוזיאון הזואולוגי של אוניברסיטת מוסקבה הוא המוזיאון הזואולוגי השני בגודלו ברוסיה.

המוזיאון להיסטוריה של מוסקבה מציג את ההיסטוריה של העיר.

המוזיאון לאדריכלות הרוסית ע"ש שצ'וסב הממוקם מערבית לקרמלין וקרוי על שם האדריכל אלכסיי שצ'וסבשהיה האדריכל הראשי של ברית המועצות. המוזיאון מציג את ההיסטוריה של האדריכלות הרוסית וגם דגמים של מבנים רבים. בנוסף נמצא בו מכון לחקר האדריכלות ותכנון ערים.

מוזיאון החלל הרוסי המצוי בתוך אנדרטת כובשי החלל בסופה של שדרת הקוסמונאוטים משמשים בתור אתר ההנצחה המרכזי לזכר אנשי החלל הרוסי וגם אלו שעדיין בחיים.

מרכז התערוכה של כל רוסיה הממוקם בצפון העיר באזור אוסטנקינו ומשמש בתור מרכז הירידים והתערוכות הראשי של מוסקבה ושל רוסיה ובעבר אירח גם כנסים בינלאומיים. וגם אחד ממרכזי הירידים הגדולים בעולם שבו הוקמו מחדש 2 ביתנים סובייטיים שהשתתפו בירידים בינלאומיים.תיאטרון :

העיר מוסקבה מהווה מרכז אמנותי ברוסיה ופועלים בה 29 תיאטראות, 132 בתי קולנוע ו-24 אולמות קונצטרים. הידוע בתיאטראות הוא תיאטרון בולשוי המצוי בכיכר התיאטרון שבה מצויים תיאטראות נוספים. כמו כן ידועים תיאטרון ואכטאנגוב והתיאטרון לאמנויות של מוסקבה.

מרכז אמנויות הבמה הבינלאומי של מוסקבה, שנפתח בשנת 2003, והידוע בכינויו בית המוזיקה הבינלאומי של מוסקבה משמש לקונצרטים של מוזיקה קלאסית. במבנה מותקן העוגב הגדול ביותר ברוסיה.

בנוסף מצוי בעיר גם תיאטרון הצבא האדום שצורתו היא צורה של "הכוכב סובייטי האדום".
קרקסים

בעיר פועלים שני קרקסים: הקרקס הממלכתי של מוסקבה וקרקס מוסקבה הממוקם בשדרת צווטנוי.


פארקים :

בעיר מוסקבה 96 פארקים ו-18 גנים ציבוריים (בהם שני גנים בוטניים). נוסף על הפארקים והגנים המוסדרים, בעיר 450 קמ"ר של שטחים ירוקים ו-100 קמ"ר שטחי יער. בעיר 27 מ"ר של שטחים ירוקים לכל תושב(כמות נכבדת של שטחים ירוקים בהשוואה ל- 6 מ"ר לתושב בפריז, 7.5 מ"ר לתושב בלונדון, 8.6 מ"ר לתושב בניו יורק ו-7 מ"ר לתושב בתל אביב‏‏).

פארק גורקי, או, בשמו הרשמי "הפארק המרכזי לתרבות ומנוחה" נוסד בשנת 1928. הפארק, ששטחו 689,000 מ"ר, ממוקם על הגדה המזרחית של נהר מוסקבה, ומצויים בו גן שעשועים, אגמים המשמשים לשיט בסירות, מגרשי טניס, רחבות ריקודים ומתקני ספורט רבים.

בסמוך לפארק מצויים גני נסקוצ'ני ששטחים 408,000 מ"ר. הגנים הם הפארק הוותיק ביותר במוסקבה, והיוו חלק משטחי אחוזה צארית.

פארקים נוספים בעיר הם פארק איזמיילובסקי שהוקם בשנת 1931 הוא אחד הפארקים העירוניים הגדול בעולם - שטחו של הפארק 15.34 קמ"ר (גודלו שש פעמים מסנטרל פארק); ופארק סוקולניקי ששטחו 6 קמ"ר הוא אחד הפארקים הויתיקים במוסקבה.

מחוץ לעיר, ובסמוך לה, ממוקם הפארק הלאומי לוסיני אוסטרוב ששטחו 116 קמ"ר. פארק זה כולל שיטחיטאיגה ומצויים בו איילי הצפון.

בסמוך אל גלריית טרטיאקוב החדשה נמצא גן פסלים שבו נמצא אוסף פסלים שהוסרו ממקומם לאחר נפילת ברית המועצות.גנים בוטניים וגני חיות:

הגן הבוטני של האקדמיה למדע של מוסקבה נוסד בשנת 1945 והוא הגן הבוטני הגדול ביותר באירופה. שטחו של הגן 3.61 קמ"ר ומוצגים בו 20,000 זנים שונים של צמחים מכל רחבי העולם. בפארק ממוקם גן ורדים (רוזאריום) ובו 20,000 צמחי ורדים, וכן יער עצי אלון ובו עצים בני למעלה מ-100 שנים. גודלה של חממת הגן הבוטני עולה על 5,000 מ"ר.

גן החיות של מוסקבה מציג כ-1,000 זנים שונים של בעלי חיים וכ-6,500 בעלי חיים. בגן מבקרים כ-1.2 מיליון מבקרים מידי שנה.אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו :

במוסקבה ממוקמים מספר אתרי מורשת עולמית של ארגון אונסק"ו ובהם: הקרמלין והכיכר האדומה (המהווים יחד אתר מורשת עולמית). כנסיית העלייה לשמים בקולומנסקויה נבנתה בשנת 1532 וממוקמת בסמוך לעיר.

ספורט


הכניסה אל ההיפדרום המרכזי של מוסקבה


בעיר מוסקבה מתקני ספורט רבים - בעיר 63 אצטדיוני ספורט נוסף על 8 מגרשי כדורגל ו-8 אולמות אתלטיקה. בנוסף ממוקמים בעיר 40 מתחמי ספורט ובהם 24 מגרשי החלקה על הקרח ו-7 מסלולי מרוצי סוסים (הגדול שבהם הההיפדרום המרכזי של מוסקבה אשר נוסד בשנת 1834).

הגדול שבאצטדיונים הוא אצטדיון לוז'ניקי.

בשנת 1980 אירחה העיר מוסקבה את המשחקים האולימפיים. העיר הגישה מועמדות לארח בשנית את האולימפיאדה בשנת 2012 אולם הצעתה נדחתה.

ב-2018 יתקיימו במוסקבה חלק ממשחקי גביע העולם בכדורגל בשלושה אצטדיונים והגמר יערך באצטדיון לוז'ניקי.

בעיר פועלות קבוצות הוקי קרח רבות ובהן צסק"א מוסקבה, HC דינמו מוסקבה, קריליה סובטוב מוסקבה וHC ספרטק מוסקבה.

בעיר פועל מועדון הכדורסל צסק"א מוסקבה - אחת הקבוצות המובילות באירופה בכל הזמנים, וכן מועדוןדינמו מוסקבה.

בתחום הכדוריד פועלת בעיר הקבוצה צסק"א מוסקבה.

קבוצת הכדורגל ספרטק מוסקבה זכתה 12 פעמים באליפות ברית המועצות, ומובילה באליפויות רוסיה. כמו כן פועלת בעיר צסק"א מוסקבה אשר זכתה באליפות ברית המועצות 7 פעמים ובגביע ברית המועצות 5 פעמים.

העיר מארחת מידי שנה את גביע הקרמלין בטניס.

למידע על חיי הלילה לחצו כאן


אמסטרדם.אמסטרדם (בהולנדית: Amsterdam,) להאזנה היא בירת הולנד. בעיר אמסטרדם חיים 762,057 תושבים, נכון לשנת 2009. באגד הערים אמסטרדם רבתי מתגוררים כמיליון תושבים, מכ-170 מדינות שונות.

רבים סוברים בטעות שהאג היא בירת הולנד מכיוון שהאג היא מקום המושב השלטוני של הולנד וברוב המדינות עיר הבירה זהה למושב השלטוני, אף שהדבר לא הכרחי.

מוטו העיר: - Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig ("אמיצת-לב, החלטית, רחומה"). למרות גודלה המצומצם של העיר, מבחינה תיירותית זו אחת הערים החשובות באירופה.


כלכלה :

אמסטרדם היא הבירה העסקית והפיננסית של הולנד. היא אחת מערי העולם המובהקות ביותר באירופה, לאחר לונדון, פריז, פרנקפורט וברצלונה. רבים מהבנקים ומהחברות הגדולות בהולנד, בחרו בעיר כמקום הנהלותיהם.


תחבורה ציבורית :

באמסטרדם פועלים ארבעה קווי הרכבת התחתית של אמסטרדם. קו חמישי נבנה בימים אלה. בנוסף רשת ענפה של חשמליות (טראם) ואוטובוסים. בעיר גם תחבורה ציבורית על-פני המים.

לחברת יורוליינס יש קווים מהעיר ליעדים בכל רחבי אירופה.

אופניים :

אמסטרדם היא אחת הערים הידידותיות בעולם לרוכבי אופניים, עם מתקנים מיוחדים לאופניים, ושבילים רבים המיועדים לרוכבים. הרכיבה על האופניים בעיר מאפיינת את כל השכבות הסוציו-אקונומיות שבעיר. בשנת 2006 היו כ- 465,000 אופניים בעיר. גניבת אופניים נפוצה בעיר, במיוחד בשל המהגרים והפועלים הזרים. כך לדוגמה בשנת 2005 נגנבו כ- 54,000 אופניים בעיר.
תחבורה פרטית ממונעת

הנסיעה במכונית פרטית במרכז העיר לא כדאית ומייאשת בשל הרחובות הרבים החד-סטריים ויוקר החנייה.

מוזיאונים


אולמות קונצרטים ומופעים

גלריות לאומנות


מבנים היסטוריים


תעלה באמסטרדם


גן חיות

כיכרות

רחובות עיקריים


רבעים בעיר

שווקים


בשביל עוד מידע על בילויים וחיי לילה לחצו כאן


ברלין .
ברלין (בגרמנית: Berlin)  היא בירת גרמניה ואחת מ-16 המדינות המרכיבות אותה. ברלין היא העיר הגדולה בגרמניה מבחינת מספר התושבים והשטח. בעיר מתגוררים כ- 3,440,441 תושבים (נכון לסוף שנת 2009), והיא העיר השנייה בגודל אוכלוסייתה באיחוד האירופי, אחרי לונדון. שטחה 891 קמ"ר, והיא אחת הערים הגדולות באירופה גם בשטחה. ברלין שוכנת בצפון-מזרח גרמניה, כ-70 ק"מ מערבה מהגבול עם פולין. גובהה מעל פני הים הוא 34 מטרים.

ברלין היא אחת מ-16 המדינות המרכיבות את גרמניה. היא אחת משלוש ערי־המדינה בגרמניה (יחד עם המבורג וברמן). מבחינת האוכלוסייה זוהי המדינה ה-8 בגודלה בגרמניה. מבחינת השטח רק המבורג וברמן קטנות יותר.


קצת היסטוריה


האזכור הכתוב הראשון של העיר קלן (Kölln להבדיל מקלן - Köln שעל גדות הריין) מתוארך ל-1237, וזה של ברלין ל-1244. שני המסמכים מוצגים במוזיאון הדום (קתדרלה) של ברנדנבורג אן דר האבל. כבר בהתחלה, שתי הערים היוו יחידה כלכלית וחברתית. ב-1307 התאחדו שתי הערים באופן פוליטי. עם הזמן, שתי הערים התאומות נודעו בפשטות כברלין, הגדולה מביניהן. השם ברלין ככל הנראה נובע מהשורש הסלבי berl (ביצה). ב-1415 פרידריך הראשון הפך לאלקטור של מרגרבטה שלברנדנבורג, ועליה שלט עד 1440. צאצאי משפחת הוהנצולרן שלטו עד 1918 בברלין, תחילה כאלקטורי ברנדנבורג, לאחר מכן כמלכי פרוסיה ולבסוף כקיסרי גרמניה.

תושבי ברלין לא תמיד בירכו על שינויים אלו. ב-1448 הם התמרדו נגד בניית הארמון המלכותי החדש על ידי האלקטור פרידריך השני. התנגדות זו לא הצליחה, וציבור האזרחים איבד רבות מן הפריבילגיות הפוליטיות והכלכליות שלו. חוץ־מזה האלקטור הפריד את ברלין וקלן מחדש לשתי ערים (מדיניות שלהפרד ומשול). ב-1451 הפכה לבית המגורים המלכותי של אלקטורי ברנדנבורג וברלין ויתרה על מעמדה כעיר הנזאטית חופשית. ב-1539 האלקטורים של העיר הפכו באופן רשמי לפרוטסטנטים.

במלחמת שלושים השנים בין 1618 ל-1648 ברלין ניזוקה קשות. שליש מן הבתים ניזוקו, והעיר איבדה מחצית מאוכלוסייתה. פרידריך וילהלם הידוע כ"האלקטור הגדול" ירש את אביו כמושל ב-1640. הוא יזם מדיניות של קידום הגירה וסובלנות דתית. במשך העשורים שלאחר מכן, ברלין התרחבה מאוד בשטח ובאוכלוסייה עם הקמת פרברים חדשים. ב-1671 חמישים משפחות יהודיות מאוסטריה קיבלו בתים בברלין. עם הצו של פוטסדאם ב-1685, פרידריך וילהלם הזמין את ההוגנוטים הצרפתים לברנדנבורג. יותר מ-15,000 הוגנוטים הגיעו, מהם 6000 התיישבו בברלין. בסביבות 1700 20 אחוז בקירוב מאוכלוסיית ברלין היו צרפתים והשפעתם התרבותית הייתה רבה. מהגרים רבים נוספים באו מבוהמיה, פולין וזלצבורג.

עם הכתרת פרדריך הראשון ב-1701 כמלך פרוסיה, הפכה ברלין לבירתה של פרוסיה. ב-1 בינואר1710 הערים ברלין, קלן, Friedrichswerder ,Dorotheenstadt ו-Friedrichstadt התאחדו כ"הבירה והמגורים המלכותיים של ברלין". המהפכה התעשייתית שינתה את ברלין במהלך המאה ה-19 - האוכלוסייה והכלכלה של העיר התרחבו בצורה דרמטית למרכז הרכבות הראשי והמרכז הכלכלי של גרמניה. פרברים נוספים התפתחו תוך זמן קצר והגדילו את השטח והאוכלוסייה של ברלין. ב-1861פרברים מרוחקים כגון ודינג ו-Moabit, ומספר פרברים אחרים אוחדו לברלין. ב-1871 ברלין הפכה לבירת האימפריה הגרמנית החדשה שהוקמה.


אדריכלות :

ברלין מפורסמת בעיקר בזכות החצרות המצויות ברחבי העיר המשמשות בתור רחבות קטנות עם בתי קפה וחנויות, חלקם אף עם גינות. לפי חזונו של היטלר תוכננה ברלין להיות מרכז מטרופולין בינלאומי עם שדרה רחבה שתחילתה בשער ברנדנבורג וסופה בקתדרלה ענקית. האדריכל אלברט שפר תכנן לסיים את הבנייה תוך 10 שנים אך התוכנית לא יצאה לפועל עקב מלחמת העולם השנייה.


כלכלה ותרבות :

בברלין ארבע אוניברסיטאות (האוניברסיטה החופשית של ברלין, אוניברסיטת הומבולדט, האוניברסיטה הטכנית של ברלין והאוניברסיטה האמנותית) ו-14 מכללות, בהן לומדים כ-140 אלף סטודנטים. בברלין 48 מוזיאונים. בעיר פועלות בין השאר הפילהרמונית של ברלין והתזמורת הסימפונית של ברלין. התוצר המקומי הגולמי של ברלין בשנת 2001 הסתכם ב־75.8 מיליארד אירו.

בניגוד לערי בירה אחרות באירופה, כמו לונדון, פריז ומדריד, נחשבת עלות המחיה בברלין לנמוכה בהשוואה ליתר חלקי גרמניה. שכר הדירה הממוצע בברלין שווה לכשני שלישים מזה שבקלן, ולכמחצית מזה שבמינכן. ברלין היא מהעניות שבערי גרמניה, ושיעור האבטלה ומקבלי קצבאות הסעד בה גבוה מאוד. העיר נמצאת בחוב של 46 מיליארד אירו (נכון ל-2004) ועל סף פשיטת רגל. המוטו של העיר (”ענייה אבל סקסית“) משקף היטב את הלך הרוח הליברלי והנהנתני של התושבים ובא במיוחד לידי ביטוי בסצינת חיי הלילה הפרועה והתוססת.

ב-1988 נבחרה העיר להיות "בירת התרבות האירופית".

אונסק"ו הכריזה על שני אתרי מורשת עולמית בברלין: הארמונות והגנים של ברלין ופוטסדם (בשנת 1990), ואי המוזיאונים (Museumsinsel) (בשנת 1999).


אנדרטאותארמונות

מוזיאונים


מבני שלטון


לעוד מידע על אתרי בילוי וחיי לילה לחצו כאן


לונדון .


לונדון (באנגלית: London,  הגייה באלפבית הפונטי הבינלאומי: /‎ˈlʌndən/) היא בירת בריטניה והעיר הגדולה ביותר בה ובאיחוד האירופי. לונדון היא אחד ממרכזי העסקים החשובים ביותר באירופה ובעולם. העיר ממוקמת בחלקו הדרומי של האי הבריטי.

במרכז לונדון עובר נהר התמזה שבעבר היווה עורק סחר ותנועה ראשי בעיר.


קצת היסטוריה :

העיר הקדומה (לונדיניום) הוקמה על ידי הרומאים בשנת 43 לספירה, ויש אף הטוענים כי הייתה במקום כבר עיירה מקומית עוד לפני הופעת הרומאים. במהלך המאה השנייה לספירה הפכה העיר לבירת מחוז בריטניה בממלכה הרומית. לאחר נפילת האימפריה הרומית העיר ננטשה והוקמה מחדש על ידי הסקסונים במאה ה-7 לספירה, אך במרחק של כמה קילומטרים מהעיר הקדומה ותחת השם "לאנדנויטש". לאחר מכן, במאה ה-9 לספירה שבו להתיישב בעיר הנטושה ועד מהרה היא חזרה למעמדה כעיר הגדולה בממלכת אנגליה ומהמאה ה-12 גם כבירתה. עם השנים המשיכה לונדון לגדול ולספח אליה עוד ועוד עיירות עד שהפכה לעיר הגדולה בעולם במאה ה-18.


אקלים :

האקלים בלונדון ממוזג ומשקעים יורדים בעיר לאורך כל חודשי השנה. החודש החם ביותר הוא יולי עם טמפ' ממוצעת של 18.5 מעלות צלזיוס. החודש הקר ביותר הוא ינואר עם טמפ' ממוצעת של 5 מעלות צלזיוס. ממוצע המשקעים בעיר הוא 583.6 מילימטרים כאשר פברואר הינו החודש היבש ביותר. שלג יורד לעתים קרובות בתקופת החורף.
תרבות :


תיאטרון


שחזור תיאטרון הגלוב השיקספירי, מבט מכיוון נהר התמזה

הלונדון איי


העיר לונדון ידועה כאחד ממרכזי התרבות המרכזיים בעולם, כעיר בירה היא גם מכילה את מרכזי התרבות של אנגליה כולה. בלונדון ישנם עשרות אולמות תיאטרון המרוכזים בעיקר ב"וסט אנד" ברובע וסטמינסטר (שבניגוד למשתמע משמו דווקא אינו במערב העיר, אלא ממש במרכזה. הוא נקרא היסטורית West End משום מיקומו ממערב ל"סיטי", הגרעין המקורי של העיר). כמה מהידועים בין התיאטראות הם התיאטרון הלאומי ותיאטרון הפלדיום. מדי ערב מוצגות בעיר עשרות הצגות הסוחפות אליהן מספר רב של צופים. בעבר אף הציג שייקספיר את מחזותיו בתיאטראות בבירה.
מוזיקה
גם בתחום המוזיקה בולטת לונדון והיא ביתם של תזמורות רבות, התזמורת המלכותית, הפילהרמונית ותזמורת ה-BBC. בלונדון נמצא גם בית האופרה המלכותי הידוע ברחבי העולם.

ספורט
בלונדון יש מועדוני ספורט רבים, ובפרט מועדוני כדורגל רבים. להלן רשימה של מועדוני הכדורגל הבולטים והמגרש הביתי שלהם.


מקומות מפורסמים בלונדון

ארמונות :

גשרים על התמזה

ממערב למזרח:

מוזיאונים

בלונדון נמצאים מעל 260 מוזיאונים ובהם כמה מהמוזיאונים החשובים באנגליה ובעולם, ובהם:
למוזיאונים נוספים ראה: מוזיאוני לונדון
למידע אל אתרי בילוי וחיי לילה לחצו כאן


אצלנו תוכלו למצוא מידע מקיף ומועיל על ערים מרכזיות ואתרי בילוי ותיירות בעולם.

מוזאונים , מסלולים , אתרי תיירות , מסעדות , שופינג , תיאטראות , מועדונים , בתי מלון וכו..

האתר מכיל מידע מקיף ופרטני על כל ערי ואתרי התיירות! האתר מאוד נוח ומאוד מובן מקווים שתיהנו ושיעזרו בנו

צוות האתר.